Föregoende dansdag fredag 4.10.2019

LŲrdag 5.10.2019

Hotelli Anttolanhovi (St Michel) 20:00--24:00, 14 euroa
Nina √Ökerman
Aronkeidas (Kauhajoki)
Souvarit
Folkets hus i Haparanda
√Ąss√§t
Heituinlahden nuorisoseurantalo (Heituinlahti, Savitaipale)
Helmi-orkesteri
Honkamäki (Idensalmi) 10 euroa
Captain, Teuvo Vuoti
Lomakeskus Huhmari (Polvijärvi)
Juhani Hirvonen, Yöntanssittajat
Härmän Kylpylä (Kauhava)
Eki Jantunen, Mutkattomat
Ikaalisten kylpylä
Casanova, Sami Rosholm
Viihdekeskus Kalliojärvi (Valtaala, Storkyro)
Benjamin Enroth, Neitoset
Hotelli Kaustinen 17 euroa
Jorma Kääriäinen & Yhden tähden orkesteri
Keitelepohjan ns (Keitelepohja, Viitasaari) 19:00--23:00, 10 euroa
Tosimiehet
Kemijärven VPK
Jarkko Honkanen
Kukonhiekka (Saarijärvi) 18 euroa
Kyösti Mäkimattila & Varjokuva, Sinitaivas
Käenkoskikeskus (Parkano) 15 euroa
Jussi Anteron yhtye, Jussi Antero
Viihderavintola Las Palmas (Joensuu) 12 euroa
Teemu Roivainen & Energia
Lempäälän manttaalitalo
Köpi Koski ja Projekti
Metsälinna (Varrasniemi, Akaa) 20:00--24:00, 15 euroa
Hannu Hautaniemi
Oulunsuun Pirtti (Kastelli, Oulunsuu, Uleåborg) 20:00--23:45, 12 euroa
Merja Juutinen
Pajarinhovi (Puhos, Kides)
Roulette
Pesäkallio (Lahtis)
EXmiehet & Saija Tuupanen
Kylpylähotelli Peurunka (Laukas)
Turpeinen & Viitala duo, Sari Turpeinen
Pintamon kyläseuran talo (Pintamo, Pudasjärvi) 21:00--01:00, 15 euroa
Toni Jaatinen Band
Pyrkivä (Åbo)
19:00--20:00 tanssikurssi: son perusteet, sis√§ltyy tanssilipun hintaan 13/15 ‚ā¨, Brian Ramos, Sekahaku
20:00--23:30 Vili Mustalampi
Raahen työväentalo 20:00--23:00, 12 euroa
Raimo Laamanen
Kylpylähotelli Rauhalahti (Kuopio) 12 euroa
Patajätkä
Lomakeskus Revontuli (Hankasalmi) 15 euroa
Petri Nygård
Ruoveden urheilutalo (Ruovesi) 20:00--00:15, 15 euroa
Caravan & Pepe Enroth
Ruusulinna (Kirkonkylä, Nurmijärvi) 20:00--01:00
Taivaankaari & Heikki Koskelo, Onnenkerjäläiset
Seurakallio (Leppävirta)
Minna √Ąik√§s band & Minna √Ąik√§s
Suojakallio (Saakoski, Jyväskylä) 20:00--00:15, 10 euroa
Euroset
Hotelli Tallukka (Vääksy, Asikkala)
J. Eskelinen, Wire & Ari Lavu, konsertti, Raimo Kukkonen
Tanhuhovi (Lojo)
Helminauha, Kalle Jussila
Tyrnävän seurojentalo 20:00--00:30
Kiintotähti & Teuvo Oinas, naistentanssit
Valoharju (Kuopio)
Duo Sami Soininen, Katja Karila
Vuorenmaan seuratalo (Köyliö, Säkylä) 19:30--24:00
Veijo Haavisto, Vesa Formunen

Följande dansdag söndag 6.10.2019