Föregoende dansdag fredag 20.9.2019

LŲrdag 21.9.2019

Aronkeidas (Kauhajoki) 19:30--02:00, 18 euroa
Pirita Niemenmaa & Johannes Vatjus & Tanssiorkesteri Kaiho
Evijärven alapään ns 20:00--24:00, 16 euroa
Tenho & Jarno Kokko
Folkets hus i Haparanda 15:00--19:00, 12 euroa
Merja Juutinen
Hojo hojo (Kirkonkylä, Tuusniemi)
Voimaorkesteri, Johanna Debreczeni
Lomakeskus Huhmari (Polvijärvi)
Ippe Mansikan orkesteri
Huvilintu (Reso) 20:00--00:30, 18 euroa
Souvarit, Lumo & Reeta Saranpää
Härmän Kylpylä (Kauhava)
Nina √Ökerman & ManTra
Höyrypaviljonki (Haapamäki, Keuru) 20:00--01:00, 16 euroa
Amore & Leif Lindeman
Ikaalisten kylpylä 14 euroa
Pasi Kivimäki, N.Y.T
Hotelli IsoValkeinen (Päiväranta, Kuopio) 21:00--01:30, 15 euroa
Heidi Pakarinen & Karavaani
Jenkkapirtti (Vesivehmaa, Asikkala) 20:00--01:00
Sävel & Jyrki Nurminen, päättäjäiset
Viihdekeskus Kalliojärvi (Valtaala, Storkyro) 19:30--01:00
Yölintu
Kartano Kievari (Hietama, √Ą√§nekoski) 19:00--00:30
Maestro Karaoketanssit & Jukka Silander
Keitelepohjan ns (Keitelepohja, Viitasaari) 19:00--23:00, 10 euroa
Ari Salo
Kukonhiekka (Saarijärvi) 17 euroa
Taikakuu, Taivaankaari & Heikki Koskelo
Käylän Korpihovi (Käylä, Kuusamo)
Nelituuli & Timo Puurunen
Viihderavintola Las Palmas (Joensuu) 12 euroa
Janne Hurme
Laurilan lava (Laurila, St Mårtens) 19:00--23:30, 10 euroa
Juhani Virta
Juhlatilat Louhela (Melkoniemi, Parikkala) 21:00--01:30, 0 euroa
Karaoketanssit
Merikievari (Tuorila, Sastmola) 20:00--01:00, 16 euroa
Benjamin Enroth
Metsälinna (Varrasniemi, Akaa) 20:00--24:00, 15 euroa
Wire & Ari Lavu
Naapurinvaaran huvikeskus (Naapurinvaara, Sotkamo)
Finlanders, Neitoset
Oulunsuun Pirtti (Kastelli, Oulunsuu, Uleåborg) 20:00--23:45, 12 euroa
Sami Rosholm & Casanova
Pajarinhovi (Puhos, Kides) 19:00--23:30
Teemu Roivainen
Pintamon kyläseuran talo (Pintamo, Pudasjärvi) 21:00--01:00, 15 euroa
Eero Magga
Raahen työväentalo 20:00--23:00, 12 euroa
Teuvo Vuoti
Lomakeskus Revontuli (Hankasalmi) 15 euroa
Charles Plogman, Rosette
Ruoveden urheilutalo (Ruovesi) 20:00--00:15, 15 euroa
Kalevi Suntila, Jussi Roponen
Ruusulinna (Kirkonkylä, Nurmijärvi) 20:00--01:00
Antti Ahopelto & Etiketti, Kyösti Mäkimattila & Varjokuva
Saarenkylän ns (Saarenkylä, Rovaniemi) 20:00--24:00
Graniitti, Rainer Bollström
Salamakallio (Kaukola, Raumo) 19:30--23:30, 16 euroa
Komiat
Seurakallio (Leppävirta)
Duo Sami Soininen, Katja Karila
Säänjärven lava (Säänjärvi, Savitaipale) 20:00--00:30, 15 euroa
Pekkaniskan Pojat
Tanhuhovi (Lojo) 19:00--01:00, 16 euroa
Kiintotähti & Teuvo Oinas, Tanssin Taika & Harri Nuutinen
Tyrnävän seurojentalo 20:00--00:30
Tulipunaruusut, naistentanssit
Valasranta (Yläne, Pöytyä) 20:00--01:00, 17 euroa
KinoJake, Omega & Eija Kantola
Valoharju (Kuopio)
Minna √Ąik√§s band & Minna √Ąik√§s
√Ąmm√§nsaaren ty√∂v√§entalo (√Ąmm√§nsaari, Suomussalmi) 20:30--00:30, 15 euroa
Napakymppi, Ville Kortesalmi
Pyrkivä (Åbo)
11:00--12:00 tanssikurssi: cha cha perusteet, ilmainen, Antti-Ville Heikkilä, Sekahaku
12:15--13:45 tanssikurssi: cha cha keskitaso, Antti-Ville Heikkilä, Sekahaku
14:00--15:30 tanssikurssi: cha cha jatko, Antti-Ville Heikkilä, Sekahaku

Följande dansdag söndag 22.9.2019