[Päämenu] [Tuoreet artikkelit aihealueittain / säikeittäin]]

Kahtena kolmesta lauantaista paljon jiveä Ruusulinnassa [Esiintyjät] (Andreas pks 2008-03-22 12:33)


Kahtena kolmesta lauantaista paljon jiveä Ruusulinnassa

Andreas pks
2008-03-22 12:33

Lauantaina 1.3.-08 Ruusulinnassa oli esiintyjinä Korsuorkesteri Ja Marko Lämsä.

Korsun aiemman ohjelman perusteella piti olla itselleni sopivaa vaihtelevaa Tanssimusiikkia. Alkuilta menikin Korsun osalta melko hyvin Tangot, Humpat, Valssit, Foksiakin ja tanhuosasto ym. normaalisti. Loppuillasta Korsukin äytyi Lämsän orkesterin mukana jivettämään. Orkesteri oli entisen ryhdikäs ja swingikin tuli heidän tavaranmerkkisellä mainiolla tanssiasennolla ja hyvällä menolla. Korsun jive painottuminen oli minulle kuitenkin pettymys.

Marko Lämsä esiintyi komeana lähes valkoisessa pikkutakissa orkesterinsa kanssa (nimestä ei tietoja). Tuli jokin Tangokin häneltä hyvin laulettuna (korvaani). Soittivat jonkin verran eri tanssilajeja, mutta paljon oli iskelmää ja omaa tuotantoa. Iskelmä on ikävän puuduttavaa mitäänsanomatonta tanssittavaa musiikkia, jota voi hiippailla lavalla parempaa odotellessa tai istua samoin.
Muistaakseni ei tullut yhtään kunnon Foksia Fuskattavaksi tai sylinä tanssittavaksi kehällä.
Jivenä tuli sitten useitakin pareja ja rockia.
Tuli istuttua Lämsän ja orkesterin vuorolla useinkin etenkin jiven ja rockin aikana sekä iskelmän. Itsehän en ole viitsinyt opetella jivea (vielä) vaan olen pärjännyt Fuskulla vaikka parini tanssisikin jivenä samaa kappaletta.

Tanssi-ilta Ruusulinnassa ei ollut kovin mieleiseni.

Lauantaina 8.3.-08 Ruusulinnassa esiintyjinä oli Charles Plogman & Tommys ja Tulipunaruusut.

Vain Tanssiorkesteri Tulipunaruusut aiheutti sen, että valinta kohdistui tähän tanssipaikkaan. Orimattilan Kehräämöllä, jossa en ole vielä käynyt olisi ollut Korsuorkesteri ja oli kiikun kaakun sinne lähtö.
Tulipunaruusut soitti kunnollista vaihtelevaa eri tanssilajien Tanssimusiikkia, mieleistäni. Soittajat ovat pukeutuneet yhdenmukaisesti ja tulee mieleen vanhanajan herrasmiehet. Kaikkien tanssilajien musiikki mielestäni tulee hyvällä rytmillä ja saundilla ja niitä on nautittavaa tanssia. Ammattimiehiä oikealla alallaan totean edelleen.

Tommys soitti mielestäni ei niin vaihtelevaa musiikkia kuin tavallisesti ennen Plogun tuloa. Heidän eka valssinsa on mielestäni kuin hautajaismusiikkia, mutta sitä voi kyllä ihan hyvin tanssia verrattuna joihinkin muihin orkkien kiirevalsseihin.
Tommys:n laulaja laulaa aika paljon englanniksi tanssikappaleita ja sehän on niin HIENOA. Varmaan suurin osa varttuneesta väestä on sanojen sisällöstä täysin tietämätön. On aivan eri asia kun nykykouluissa opetetaan englantia aivan alaluokilta ja siten se taito on jo nuoresta.
Tanssimassa käy nyt kuitenkin vielä jonkin aikaa sellainen ikäpolvi, joka ei hallitse englantia niin kovin hyvin pääosin.
Mielestäni yksi tärkeä tanssin elementti on kuunnella laulun sanoja ja se monesti nostaa tanssitunnelmaa hyviin korkeuksiin hyvin laulettuna ja soitettuna. Muistaakseni Tommys:lta tuli jiveäkin useita pareja. Plogmanin tullessa paikalle istuimme daamini kanssa kahvilassa koko eka setin ja sinne tuli myös pakoon pöytäämme tuttu seuran pariskunta. Plogun aikana tuli istuttua aika monesti seuraavankin setin aikana.
Plogmanin laulama melkein yksipuolinen tanssilajivalikoima eli paljon Buggia on mielestäni tanssilavalle sopimaton muoto, pitäisi olla vaihtelevampaa.
Ennenaikaan kirkossa oli unilukkari herättelemässä rahvasta kun tuppasivat nukahtelemaan papin saarnatessa latinaksi. Taitaapa tuo englanniksi laulaminen tanssilavoilla olla hyvin verrattavissa tuohon.
Moni pitää Tommys orkesterin musiikista, mutta itse en sille oikein lämpene.
Tanssimisemme tapahtuikin nautinnollisesti Tulipunaruusujen esiintymisten aikana.

Illan pelastajana toimi tietenkin Tulipunaruusut eikä hassumpi tanssi-ilta.

t. Andreas pks


[Päämenu] [Tuoreet artikkelit aihealueittain / säikeittäin]] [Vastaa sähköpostitse]
[Arvioi] [Roska] [Akana] [Jyvä] [Rusina] [Helmi]